Jak probíhá odbavení v autobusech MHD?

Nástup do autobusu probíhá pouze předními dveřmi, kde si zakoupíte u řidiče jízdenku (v hotovosti, čipovou kartou nebo bankovní kartou). Při nákupu jízdenky v hotovosti hlásíte řidiči pouze požadovaný počet jízdenek (základní jízdné, zlevněné jízdné). Cílovou zastávku nehlásíte, je pouze na vašem rozhodnutí, kde budete vystupovat.

Odbavení čipovou kartou – po přiložení karty ke čtečce vyjede automaticky jedna jízdenka za základní jízdné 11,-Kč. Při nákupu další jízdenky pro spolucestujícího je nutné navolit v prvním kroku na odbavovacím terminálu typ jízdného (základní nebo zlevněné) a ve druhém kroku zvolit zda budu platit čipovou nebo bankovní kartou. Následně přiložíte kartu ke čtečce karet. Při platbě čipovou kartou nebo bankovní kartou se cestující odbavuje sám na odbavovacím terminálu bez asistence řidiče. Zde najdete  NÁVOD  nebo   VIDEO NÁVOD

Jakým dokladem se prokazuji při nároku na slevu?

Dítě od 6 do 15 let se nemusí prokazovat žádným dokladem.

Mládež od 15 do 18 let se musí prokázat při nástupu do autobusu nárokem na slevu řidiči a to úředně vydaným dokladem s fotkou jako je občanský průkaz, řidičský průkaz nebo pas, popřípadě platnou kartou ISICJiné doklady nejsou akceptovány.

Studenti od 18 do 26 let se musí prokázat při nástupu do autobusu nárokem na slevu řidiči a to pouze platnou ISIC kartou a nebo pomocí mobilního telefonu, kde je aplikace ALIVE APP a je zde možné prokázat platnou ISIC kartu. Jiné doklady nejsou akceptovány.

POZOR! Doklady vydane jinými organizacemi (škola, jiný dopravce a další), kde nelze ověřit pravost těchto dokladů neuznáváme, takové doklady jsou pro nás neplatné  a cestující při předložení takového dokladu nemá nárok na slevu a je potřeba si zakoupit základní jízdné. Při přepravní kontrole je v takovém případě udělena pokuta ve výši 500,-Kč

Kolik stojí jízdné v MHD?

Jízdné se kupuje přímo u řidiče za cenu 15,-Kč v hotovosti nebo bankovní kartou (základní jízdné). Mládež od 6 do 18 let, nebo po předložení studentské ISIC karty do 26 let, za cenu 8,-Kč v hotovosti nebo bankovní kartou (zlevněné jízdné).

Je možné také zaplatit čipovou kartou, kterou lze zakoupit v předprodejní a informační kanceláři MHD u východu z vlakového nádraží, nebo přímo u řidiče za cenu 100,-Kč.

Cena při platbě čipovou kartou: 11,-Kč (základní jízdné). Mládež od 6 do 18 let, nebo po předložení studentské ISIC karty do 26 let za cenu 6,-Kč (zlevněné jízdné).

Při platbě čipovou kartou máte navíc možnost přestoupit od okamžiku odbavení v prvním voze do 25 min na další spoj a to ZDARMA. V dalším spoji pouze přiložíte čipovou kartu k odbavovacímu zařízení, které si hlídá časový limit 25 minut (bezplatný přestup platí pouze pro 1 osobu, která platí čipovou kartou).

Děti do 6 let, držitelé průkazu ZTP, ZTP/P mají dopravu ZDARMA. Senioři bez čipové karty 70+ platí základní jízdné.

Přeprava domácích zvířat - podmínky a cena

Ze živých zvířat může cestující vzít sebou do vozidla jen drobná domácí zvířata, jsou – li zcela uzavřena ve snadno přenosných klecích,
koších nebo jiných vhodných schránách s nepropustným dnem.

Bez schrány mohou cestující do vozidla vzít
psa, který má bezpečný náhubek a je držen na vodítku nakrátko a nesmí být přepravován na sedadle. Za takto
přepravovaného psa se platí dovozné:

platba v hotovosti nebo bankovní kartou – 8,-Kč

platba čipovou kartou MHD Kroměříž – 6,-Kč

Můžu si vzít do autobusu kolo nebo koloběžku ?

Né, v autobusech MHD se kola nebo koloběžky NEPŘEPRAVUJÍ. O mimořádné přepravě může rozhodnout pouze řidič autobusu. V případě že řidič mimořádně povolí přepravu kola nebo koloběžky, je tato přeprava zpoplatněna cenou za ZAVAZADLO (viz. zlevněné jízdné).

Jak dlouho je platná jízdenka ?

Jízdenka zakoupená u řidiče v hotovosti nebo bankovní kartou má platnost pouze pro jeden aktuální spoj (jízdenka není přestupní). Na konečné zastávce platnost jízdenky končí. V případě že je v jízdním řádu uvedeno že spoj pokračuje na další linku bez nutnosti přestupu (v autobuse je cestující o této situaci informován hlášením a to před příjezdem na zastávku Nádraží), tak zakoupená jízdenka platí i pro následující pokračující linku. Na konečné zastávce končí její platnost. Platnost jízdenky vždy končí po vystoupení z autobusu.

 

Bezplatný přestup na další spoj je možný pouze při platbě čipovou kartou MHD Kroměříž (čipová karta typu  P – peněženka). Přestup je možný do 25 minut od odbavení v prvním voze. V dalším spoji pouze přiložíte čipovou kartu k odbavovacímu zařízení, které si hlídá časový limit 25 minut (bezplatný přestup platí pouze pro 1 osobu, která platí čipovou kartou). Je li dodržen časový limit 25 minut, tak vyjede jízdenka s nápisem ZDARMA. Při překročení časového limitu bude jízda zpoplatněna.

 

Jak rozeznám autobusy MHD od autobusů pro meziměstskou dopravu ?

Všechny autobusy jezdící na území města Kroměříže v provozu MHD jsou jako jediné třídveřové (přední dveře pro NÁSTUP a prostřední a zadní dveře pro VÝSTUP). Autobusy jsou označeny číslem linky 1 až 8. Pro představu se můžete podívat do naší fotogalerie.

 

Využívám pravidelně MHD, můžu jezdit výhodněji?

Ano, pro pravidelné uživatele MHD doporučujeme si vyřídit čipovou kartu.

1) Elektronická peněženka typu P – zde si dobíjíte kredit (u řidiče nebo v předprodejní kanceláři), tato karta je volně přenosná a cena je 11,-Kč (základní jízdné) nebo 6,-Kč (zlevněné jízdné). Tuto kartu můžete zakoupit nejen v předprodejní kanceláři, ale také u řidiče v autobusu.

2) 30 – denní občanská za cenu 300,-Kč (máte neomezenou dopravu v MHD na dobu 1 měsíce). Karta je vázaná na 1 osobu – majitele (není přenosná).

3) 90 – denní občanská za cenu 750,-Kč (máte neomezenou dopravu v MHD na dobu 3 měsíců). Karta je vázaná na 1 osobu – majitele (není přenosná).

4) 30 – denní zlevněná (žákovská nebo studentská) za cenu 150,-Kč – nutno doložit rodný list dítěte, u studentské karty nutno doložit potvrzení o studiu (máte neomezenou dopravu v MHD na dobu 1 měsíce). Karta je vázaná na 1 osobu – majitele (není přenosná).

5) 90 – denní zlevněná (žákovská nebo studentská) za cenu 370,-Kč – nutno doložit rodný list dítěte, u studentské karty nutno doložit potvrzení o studiu (máte neomezenou dopravu v MHD na dobu 3 měsíců). Karta je vázaná na 1 osobu – majitele (není přenosná).

6) Čipová karta pro seniory s označením „D“ (důchodce), k vyřízení je nutné doložit potvrzení o důchodu. Následně si můžete zakoupit provedení: 30 – denní zlevněná za cenu 150,-Kč (máte neomezenou dopravu v MHD na dobu 1 měsíce) nebo 90 – denní zlevněná za cenu 370,-Kč (máte neomezenou dopravu v MHD na dobu 3 měsíců). Karta je vázaná na 1 osobu – majitele (není přenosná).

7) Čipová karta pro seniory od 70 let s označením „70+“ za cenu 200,-Kč / rok – tato karta je určena pro cestující s trvalým bydlištěm ve městě Kroměříž + přilehlé místní části – nutno doložit trvalé bydliště (máte neomezenou dopravu v MHD na dobu 1 roku). Karta je vázaná na 1 osobu – majitele (není přenosná).

U všech čipových karet (mimo Elektronickou peněženku typu P) , je nutné vyplnit žádost o vydání karty – zde ke stažení , nebo žádost získáte v předprodejní a informační kanceláři MHD. K žádosti připojte Vaši aktuální (nejlépe barevnou) fotografii 35 x 45 mm.

Kolik se ve vozidle MHD smí přepravovat kočárků?

Z hlediska bezpečnosti mají všechny autobusy MHD Kroměříž  homologováno pouze jedno místo pro kočárek!

Smluvní přepravní podmínky říkají, že ve vozidle MHD se smí přepravovat pouze jeden kočárek. Řidič může mimořádně rozhodnout o přepravě dalšího kočárku. Pokud řidič rozhodne o přepravě dalšího kočárku, je to na jeho zodpovědnost, on je zodpovědný za bezpečnost všech cestujících!

Do autobusu je nástup s kočárkem povolen vždy jen se souhlasem řidiče!!!

Pokud vás řidič požádá, abyste s kočárkem počkali na další spoj, respektujte to prosím.

 

Ztratil jsem v autobuse mobil popřípadě další věci - na koho se můžu obrátit?

Při ztrátě (mobilního telefonu, dokladů a dalších věcí) kontaktujte prosím předprodejní a informační kancelář v pracovních dnech dle provozní doby na tel.: 739 321 530.  Obsluha v předprodejní kanceláři získá informaci o nalezeném předmětu teprve v okamžiku předání této věci řidičem, nejčastěji následující pracovní den.

 

Kde si můžu vyřídit čipovou kartu?

Čipovou kartu si vyřídíte v předprodejní a informační kanceláři MHD u východu z vlakového nádraží. Případné informace, co potřebujete k vyřízení čipové karty získáte na tel. čísle 571 130 140. Žádost si můžete také stáhnout v sekci žádosti – žádost o vydání nové karty. Na žádosti najdete veškeré informace co vše potřebujete k vyřízení.

Elektronickou peněženku typu P si můžu jako jedinou zakoupit u řidiče v autobusu za cenu 100,- Kč, tato karta není vázaná na osobu a je přenosná.

Má invalidní osoba ve 3 stupni nárok na slevu v MHD?

Né, slevu na jízdném v autobusech MHD nelze uplatnit.

Jsou autobusy vybaveny hlášením zastávek?

Ano, všechny autobusy jsou vybaveny hlášením zastávek a také zobrazují na LED panelu název následující zastávky. Většina autobusů je vybavena LCD obrazovkou, které zobrazují trasu linky s názvy zastávek. Symbol (Z) před názvem zastávky na LCD obrazovce informuje o zastávce na znamení.

Jsem vozíčkář, jsou vozidla nízkopodlažní?

Ano, všechna vozidla jsou nízkopodlažní a jsou navíc vybaveny plošinou, kterou Vám v případě nutnosti řidič autobusu na požádání vysune pro bezpečný nájezd do autobusu. Před výstupem informujte řidiče o výstupu tlačítkem signalizace se symbolem invalidního vozíku nebo kočárku a to s dostatečným předstihem. Řidič se bude snažit přistavit vozidlo dle možností co nejblíže k hraně zastávky a bude věnovat zvýšenou pozornost Vašemu výstupu.